ITIHASA (2013)
Malarstwo, wideo, taniec... Zobacz moje prace. Zapraszam!
165
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-165,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-28.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

ITIHASA (2013)

About This Project

Film „Itihasa” powstał na podstawie tekstu „Devi Mahatmya”, napisanego w sanskrycie ok V w.n.e., przez mędrca Markandeya. Jest to najważniejszy tekst liturgiczny Siaktyzmu – kultu religijnego, matriarchalnego odłamu hinduizmu , w którym Bogini (Siakti, Devi) czczona jest jako najwyższe bóstwo .

W filmie przedstawiona jest jedna z historii zawartych w oryginalnym tekście, opisująca zwycięstwo bogini nad demonami Sumbhą i Nisumbhą – opisana w rozdziałach 5-10 (cały tekst ma 13 rozdziałów).

Tytuł filmu – itihasa, od iti+ha+asa, tłumaczy się jako „tak właśnie było” – jest to zwrot, który używano w celu potwierdzenia prawdziwości opowiadanej historii, w czasach kiedy słowo mówione było o wiele bardziej powszechnym środkiem przekazu niż pismo. Później określeniem itihasa zaczęto nazywać wszelkie epickie narracje opisujące wydarzenia przeszłości – częściowo historyczne, częściowo mityczne.

Date
Category
wideo
Tags
Devi Mahatmya, found footage, Itihasa, Malwina Rzonca, mushup, Sławek Shuty, trash film, wideo